___ bo fizyka współczesna coraz lepiej liczy, ale coraz mniej wiadomo co - jest coraz bardziej niefizyczna
 

Einstein nie znał wzorów liczących wartości spoczynkowe - jego radar nie potrafi ich echo­lo­ka­lizować, bo jego wzory liczą tylko ich rela­ty­wis­tyczne paradoksy.Fizyka nie może
być stekiem formuł
nie do pojęcia,
algorytmami
dla liczydeł.

Fizyk, póki nie wie o czym mówi,
co liczy,
jest tylko matematykiem.
Translate
into English

Translate into
other languages
- Select Language


Czy to co można zbudować euklidesowo może być pseudoeuklidesowe?

Markiza

„Nigdy nie jestem zadowolony dopóki nie potrafię wyobrazić sobie modelu mechanicznego: jeżeli potrafię, rozumiem; jeżeli nie potrafię, nie rozumiem".
       Lord Kelvin.

Ale najłatwiej udowodnić to czego nikt nie rozumie. Zwłaszcza jeśli wystarczy udowodnić tak by nadal nikt nie rozumiał. A właśnie tak dowodzi się w fizyce współczesnej.


A ja STW Einsteina zbudowałem EUKLIDESOWO WYOBRAŻALNIE

-


Pasja, to największe szczęście.
I najcięższa praca.


Blog > Komentarze do wpisu
Postulaty Einsteina

 

        Słynny drugi postulat Einsteina mówi, że:

  1. „Każdy promień świetlny porusza się w spoczywającym układzie współrzędnych z określoną prędkością c, niezależnie od tego czy ten promień świetlny jest wysyłany przez ciało spoczywające, czy też w ruchu będące.”

          Co krócej rozumiemy, że światło w każdym układzie współrzędnych pędzi z tą samą szybkością c.
          A naprawdę powinniśmy rozumieć to tak:

  2.R. -   Jeden i ten sam foton w każdym układzie jednocześnie pędzi z jedną i tą samą szybkością c.

I rozumie się, że każdy układ ma inną szybkość a mimo to jeden i ten sam foton pędzi z jedną i tą samą szybkością c w każdym z nich. A nawet względem wszystkiego - i względem ulicy, i względem pędzących nią samochodów, a nawet względem wszystkich tramwajów w każdym mieście. A czegoś takiego nie potrafimy sobie wyobrazić ani tego narysować na żadnym diagramie, bo to nie jest euklidesowe. Nie widać tego także na diagramach Minkowskiego, ale tak się je „interpretuje”.

A na stronie Fizyka dla współczesnych Pań przystępnie a dokładnie przedstawiam czym różni się powyższy postulat Einsteina od mojego - dlaczego mój postulat definiujący szybkość światła, jej niezmienniczość, pozwala STW Einsteina zbudować euklidesowo, czyli wyobrażalnie. - Zajrzyj też tutaj, do następnej notki, Moje postulaty.


Podany tu drugi postulat Einsteina pochodzi z oryginalnego artykułu Einsteina „W sprawie elektrodynamiki ciał poruszających się” 1905, w tłumaczeniu Stanisława Ziemeckiego. - Zaczerpnąłem go z książki F.S. Zawielskiego „CZAS I JEGO POMIARY” ze str.233. - Leopold Infeld w swojej książeczce ALBERT EINSTEIN przetłumaczył go podobnie (na str.37).

U W A G A .  - Później dokładniej opisałem to w mojej WWW.

czwartek, 16 listopada 2006, fg2002
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Bośka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/09/12 20:44:06
dzięki, mam juz zad dom na fize :P
-
2007/09/12 20:46:26
ciesze sie